Kalay Kaplama

Gelişmiş Kaplama Teknolojileri, bakır kaplama veya nikel kaplama ile kalay elektropositlerin altına uygulanır, yüksek sıcaklık gerektiren uygulamalarda malzemenin mevcut dayanıklılığını geliştirir. Kalay kaplamadan önce nikel veya bakır ile alt tabaka oluşturulabilir, şalt, terminal uçları veya sigorta kapakları gibi uygulamalarda, metallerin aşınmasını en aza indirecektir. Savunma veya uzay sanayi uygulamaları için, lehimleme sırasında kuvveti artırmak, bozulmaları indirgemek için kullanılmalıdır.

Kalay kaplama hizmetleri

Kalay yumuşak, sünek, gümüşi beyaz bir metal olup havada kolayca okside olmaz. İyi iletkenlik ve korozyon direncine sahipken, lehimlenemeyen alt tabakaların lehimlenebilirliğini arttırır. Kalay, genellikle toksik olmayan ve kanserojen olmayan olarak kabul edilir ve kullanımı gıda temas uygulamaları için onaylanmıştır. Kalay kullanımı bronz silahlar ve ürünler yapmak için ilk kez bakır ile alaşım haline getirilmesi M.Ö. 3000 kadar gitmektedir.

Kalay kaplama, iki ana kategoriye ayrılabilir.
1- Parlak kalay
2- Mat lehimlenebilir kalay.
Her iki tortu da elektrolitik olarak uygulanır. Parlak kalay kaplama yüksek bir parlaklık derecesine sahiptir ve genellikle terminaller ve anahtarlama bileşenleri gibi elektriksel temas uygulamaları için tercih edilir.

Lehimlenebilir uygulamalarda, mat kalay kaplama hizmetleri önerilir, parlak kalay kaplamada bulunan biriktirici parlatıcılardan arındırılmıştır. Çinkonun alaşımlı olduğu yüzeyler için (pirinç alaşımları gibi) genel olarak çinkonun kalay içine çökmesini ve metallerarası oluşumu önlemek için nikel kaplama veya bakır kaplama difüzyon bariyeri uygulamada önerilir. Sanatsal, lehimleme uygulamaları için mükemmel bir lehim tabanı oluşturduğu için difüzyon bariyeri olarak sülfamik nikel gibi parlak olmayan bir nikel yatağın kullanılmasını önerilmektedir.

Özellikler:
MIL-T 10.727
ASTM B545
AMS 2408
MIL-T-10727, ASTM B545 ve AMS 2408’ye göre

Bitiş Türü:
Parlak
Mat (Lehimlenebilir)

Kaplanmış Tabakalar:
Demir: Hafif Çelik, Paslanmaz Çelik, Sertleştirilmiş Çelikler ve Takım Çelikleri İçeren Tüm Demir Alaşımları
Safkan Bakır, Bakır Alaşımları, Tellür ve Berilyum, Pirinç, Nikel-Gümüş Dahil Tüm Alaşımlı Alaşımlar
Alüminyum: Dövme, Dökme ve Tescilli Alaşımları İçeren Tüm Alüminyum Alaşımları (MIC-6)
Ekzotikler: Inconel, Saf Nikel (Nikel 200), Kobalt-Krom (MP35N), Kovar, Monel, Hastalloy, Monel, Kurşun